Každý zná přísloví “přesný jako švýcarské hodinky” a všichni vědí, že pojem švýcarské hodinky evokuje nejen přesnost, ale i zaručenou kvalitu. Jak si tento termín získal své jméno a co pojem Swiss made vlastně znamená zjistíte v tomto článku.
Výroba hodinek hraje velice důležitou roli
Ne každé hodinky mohou být prodávány se spojením “Švýcarská kvalita”. Kritéria pro možnost využívání pojmu Swiss made se dříve měnila a stále se mění. Jedná se o ochrannou známku, která pomáhá chránit značku, výrobky, firmu nebo služby a tím je odlišit od ostatních. Švýcaři požádali o zápis ochranné známky a tato taktika se jim opravdu osvědčila.
Co znamená pojem Swiss made?
Aby dnes hodinky mohly nést označení Swiss made musí splňovat tyto podmínky:
- Minimálně 60% výrobních nákladů musí být ve Švýcarsku
- Musí obsahovat švýcarský hodinový strojek
- Strojek musí být zhotoven a zkontrolován ve Švýcarsku
- Sestavení a finální kontrola kvality hodinek musí proběhnout ve Švýcarsku
Naše Swiss made kolekce včetně nových hodinek Ultima Heritage s ručně vyrobeným řemínkem z hovězí kůže (ČR) si můžete prohlédnout zde →
Od kdy jsou Švýcaři mistři ve výrobě hodinek?
Švýcaři mají opravdu něco cenného, co stojí za to chránit. Švýcarská kvalita si své jméno vybudovala postupně. Počátky toho, co se postupem času vyvinulo v synonymum absolutní přesnosti a kvality můžeme hledat na přelomu 16. a 17. století, kdy na základě náboženských reforem Jana Kalvína bylo zakázáno nošení zlatých šperků, proto si většina Ženevských zlatníků musela zajistit novou obživu. Díky jejich znalosti, zkušenosti a preciznosti z předchozího řemesla většinou padla jejich volba na výrobu hodinek. Je nutné zmínit, že v té době byla většina hodinek kapesních a až během 18. století se hodinky začaly nosit na ruce, kde se ve většině případů nosí dodnes. S postupem času se technologie hodinek zdokonalovala a v současné době již můžeme nalézt spoustu typů kvalitních švýcarských hodinek od sportovních až po luxusní formálnější hodinky s dechberoucím detailem zpracování.